Aranżacja światłem

Światło decyduje o tym, jak postrzegamy otoczenie i jak się w nim czujemy, wydobywa kształty. W innym świetle odpoczywamy, w innym pracujemy. Odpowiednio rozplanowane stanowi jeden z ważniejszych elementów kształtowania przestrzeni. Dzięki właściwemu oświetleniu możemy wyodrębnić poszczególne, funkcjonalne strefy oraz stworzyć indywidualny klimat pomieszczenia.

Światło ma wpływ na nasze samopoczucie. Intensywne, o barwie zbliżonej do słonecznego pobudza do aktywności, cieplejsze, o mniejszym natężeniu sprzyja wypoczynkowi. Ważne, by tworzyło atmosferę, pozostawało w harmonii z otoczeniem i pozytywnie wpływało na samopoczucie.
Poza tym musi być funkcjonalne – poszczególne punkty świetlne powinny być zaprojektowane tak, by spełniały swoje zadanie. Warto stosować różne rodzaje oświetlenia, np.: lampy wiszące, zlokalizowane w centralnej części pomieszczenia, lampy stojące, które oświetlają sufit, a światło odbite, w sposób rozproszony, oświetla całe wnętrze.
Lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła, w zależności od potrzeb warto zastosować kilka, osobno załączanych np. centralna lampa wisząca, dodatkowe oświetlenie pośredniego oraz lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

 

Poza oświetleniem ogólnym należy uważnie rozplanować oświetlenie miejscowe i dekoracyjne.
Bardzo istotny jest odpowiedni dobór kolorów. Światło dopełnia kolory. Kolory, światło i przestrzeń w znacznym stopniu wpływają na siebie nawzajem.

Obecnie światło w domu zyskuje coraz większe znaczenie. Nie tylko wyodrębnia poszczególne strefy, podkreśla elementy architektoniczne – źródła światła same w sobie stanowią elementy dekoracyjne.

 

 

 

Tworząc oświetlenie domu, czy mieszkania, warto podjąć trud odpowiedniego doboru jego źródeł.